Şişmanlık Horlama Yapar Mı?

şişmanlık horlama yapar mı

Horlama ağız solunumu demektir. Horlama, nefes aldığımızda dar bir boşluktan havanın geçerken o boşluğun etrafını oluşturan dokuların titreşiminden meydana gelen sestir. Bu darlık ne kadar artarsa horlamanın şiddeti de buna bağlı olarak artar. Horlamanın nedeni sanıldığı kadarıyla sadece burun organımız değildir. Burun dışında yutağı oluşturan, özellikle çeneden başlayıp boğazda yutağı oluşturan kısmın dar olması buna daha çok etkendir. Bireyin dilinin büyük olması, geriye doğru kaçması, küçük dilin sarkık bir yapıya sahip olması ve çene yapısının bozuk olması kişide özellikle bu yutak kısmında darlığa yol açar ve buna bağlı olarak horlama gerçekleşir. Genelde erişkin insanlarda daha çok görülmektedir. Daha özel olarak erkeklerde ve şişman insanlarda daha çok meydana gelir.

 Horlamanın gürültüsü ev halkını ve kişi evliyse özelliklede eşi olumsuz yönde etkileyebilir. Çevredekiler bundan dolayı ne kadar sorun yaşarlarsa yaşasın, bu sorunlar horlayan kişindin yaşadığı sorunlar kadar ciddi değildir. Horlayan kişiler genel olarak güne daha yorgun başlayıp ve gün içinde beklenmeyen yerlerde uykuya dalabilirler.

 Neden Horlama Olur?

 Bunun nedenleri çok olmakla beraber ilk nedeni, kişinin kilosunun normalin üstünde olmasıdır. Çocuklarda ise büyük bademcik ve geniz eti horlamaya neden olabilir. Yaş ilerledikçe damakta ve küçük dilde oluşan sarkmalar horlama oluşumunu etkiler. Horlama nefesin burundan alınması yerine ağızdan alınmasından dolayı oluşur. Buradan da anlaşılacağı üzere burundan nefes almayı engelleyen durumlar bulunmaktadır ve bu yüzden kişi burundan nefes almak yerine ağızdan bu ihtiyacını giderir. Bunu gidermek için bir doktora başvurmak gerekir.

 Horlama Neden Uyurken Olur?

 Uyku vücudun hücrelerin kendisini yenilediği bir süreçtir. Yani sadece dinlenmek için geçecek bir zaman parçası değildir. Sağlıklı bir uyku uyumak çok önemlidir. Gün içinde uyuklayıp üzerinizde sürekli yorgunluk hali bulunuyorsa bu uykunuzu sağlıklı almadığının göstergesidir. Bu durumun oluşmasında akla gelebilecek nedenlerden birisi de elbette ki horlama sorunudur. Kişi uyuduğu zaman özellikle sırt üstü uyuduğunda yumuşak damak aşağıya doğru sarkar veya bu durum küçük dil içinde olabilir. Yani küçük dil ve yumuşak damağın sarkmasıyla horlama oluşur.

 Şişmanlık Neden Horlama yapar?

 Genelde horlamanın en büyük sebebi fazla kilolar olmaktadır. Yağlanma durumu boyun çevresinde de oluşmaktadır ve bu yağlar solunum yolunun daralmasına neden olmaktadır. Erkeklerde fazla kiloların genel anlamda boyun çevresinde oluşumu bayanlara oranla daha fazladır. Bundan dolayı horlama erkeklerde daha sık görülmektedir. Bunun en büyük çözümü zayıflama olarak görülüyor. Düzenli ve sağlıklı bir diyet ile hem sağlıklı bir vücuda sahip olunabilir hem de uyku sorunundan kurtulabilirsiniz. Horlama sadece uyku sağlığını etkilemez. Horlama vücudu ve kalbi önemli derecede yorar, tansiyon hastalığına neden olur. Anlaşılacağı üzere horlama sıradan ve basit bir rahatsızlık gibi görünse de ciddi sağlık sorunlarına neden olması yüksek derecede olağan bir durumdur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir