Botoks Uygulaması Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Botoks Uygulaması Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Yaşınız ilerledikçe yüzünüzde beliren mimik çizgilerini hafifletmek için en etkili tedavi biçimi botoks uygulamasıdır.

Botoks ince iğneler yardımıyla kaslara enjekte edilmesi suretiyle yapılan oldukça basit bir işlemdir.

Botoks kas hareketlerini geçici bir süreliğine engeller. Özellikle alın kırışıklıkları, göz etrafındaki kırışıklıklar ve boyunda oluşan kırışlıklarda çok etkilidir. Botoks formülü ince iğneler ile kasların içine direk olarak uygulanır. İşlem yapıldıktan sonra 7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ancak tam etkisi uygulamadan sonra 15 içinde olur.

Botoks uygulaması kas ve sinir arasındaki iletişimi engeller. Böylece kas geçici bir süre kasılmaz ve kasılma nedeniyle oluşan mimik çizgileri hafiflemiş olur.

Botoks bir dolgu malzemesi olmadığı için uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişlik ve dolgunluk olmaz. Botoks enjeksiyon ile yapılan bir işlem olduğundan uygulama yapılacak bölgeye 15 – 20 dakika önce lokal anestezi kremi uygulanır. Uygulama bölgesi güzelce temizlendikten sonra kas içine ince uçlu iğneler yardımıyla ufak dozlar halinde uygulanır. Botoks işlemi toplamda 15 – 20 dakika kadar sürer.

Botoks uygulamasını herkes yapamaz. Botoks uygulamasını estetik cerrahlar, dermatologlar ve estetik uzmanları yapabilirler. Kişinin yüz kaslarının anatomisinin çok iyi bilinmesi gerekir.

Botoks tam etkisini uygulama sonrasındaki 10 gün içinde gösterir. Botoks uygulamasının herhangi bir yan etkisi yoktur.

Botoks uygulamasının etkisi yapılan kişiye de bağlı olmakla birlikte, 4 – 6 ay kadar devam eder. Botoksun süresi bittiğinde uygulama yapılan bölge eski halini alır. Botoks uygulaması 18 – 70 yaş aralığındaki isteyen herkese uygulanabilir. Eğer kırışıklıklar oldukça derinleşmiş ise botoks uygulaması yanında dolgu da yapmak gerekir.

Estetik olarak yapılması dışında yüz felci, migren, şaşılık, aşırı terleme durumlarında da tedavi amaçlı kullanılır. Aşırı terleme durumunda botoks ter bezlerine uygulanır. Bu sayede terlemenin önüne geçilir. Özellikle avuç içi ve koltukaltına da uygulanır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir