Vegan Makyaj Ürünü Nedir

Herhangi bir hayvana zarar vermeden kişisel bakımımızı ve makyajımızı yapmamız mümkün. Dünya genelinde artan farkındalıklar ile birlikte vegan makyaj malzemeleri üretimi yapan markalar hızla artıyor. Ayrıca bu markaların birçoğu piyasada kar payı yüksek, sevilen markalar.

 Günümüzde, başta vegan ünlüler olmak üzere, pek çok insan; benimsemiş oldukları etik değerler doğrultusunda makyaj malzemeleri de dahil vegan içerikli ürünler tercih ediyor. Böylece hayvanlar üzerinde test yapan markalara destek verilmiyor ve vegan markaların yaygınlaşması sağlanıyor.

 Vegan Makyaj Nedir?

 İçeriğinde direkt ya da dolaylı yoldan hayvansal ürünleri veya hayvansal yan ürünleri (bal, süt, yumurta gibi) kullanılmayan, yarı mamül ya da mamül haldeyken hayvanlar üzerinde test edilmeyen malzemelere vegan makyaj malzemeleri denir. Daha çok yaşam biçimi olarak veganizmi tercih eden birçok kadın tarafından etik değerlere göre kullanmak istediği malzemelerdir. Günümüzde herkes tarafından benimsenerek kullanımı artmaya başlamıştır.

 Makyaj Ürünü Nasıl Vegan Olur?

 Çoğu makyaj malzemesinin içeriklerine baktığınızda hayvansal veya hayvansal yan ürünlerin kullanıldığını görürüz. Bu ürünlerin yerine hayvansal olmayan muadil ürünlerin kullanımıyla makyaj malzemeleri vegan olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte bu şekilde muadil ürünlerin bulunması ve kullanıma hazır hale getirilmesi kolaylaşmıştır.

 Ayrıca makyaj malzemeleri, üretim esnasında ürün yarı mamül ve mamül haldeyken bir takım hayvan testlerinden geçerek kalite kontrolü yapılmaktadır. Bu da hayvanların acı çekmelerine ve ölmelerine sebep olmaktadır. Vegan makyaj malzemeleri üretiminde hayvan testleri yapılmamaktadır. Firmalar bu testlere karşılık yeni kalite kontrol testleri geliştirerek onları uygulamaktadır.

 Makyaj Ürünü Vegan Olduğunda Kalitesi Düşer mi?

 Makyaj malzemesini vegan olmasını sağlamak için muadil ürün kullanmak onu daha az kaliteli yapmaz. Üretimleri belirli standartlara göre yapılır. Bu konuda şirketleri şeffaflığa ve netliğe teşvik eden sertifikalar mevcuttur.

 Makyaj Ürününün Vegan Olduğunu Nasıl Anlarım?

 Artık birçok firma vegan üretime geçtiği için sık sık bunun reklamını yapmaktadır. Sevdiğiniz markaların internet sitelerinden de ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Fakat alışveriş esnasında bunu anlayabilmek için ürün etiketine bakmanız gerekmektedir. V-Label ya da cruelty-free sertifikalarına göre üretim yapıldığına dair etiket bulunuyorsa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir