Parfümün Kalıcılığını Arttırma

parfümde kalıcılık

Parfümde kalıcılık en önem verilen faktörlerden biridir. Firmalar daha kalıcı parfümler üretmek için çaba gösterse de bazen bu başarılı sonuç alınamamaktadır. Parfümün içeriği, kullanım alışkanlıkları ve markaların uyması gereken üretim standartları gibi sebeplerle kalıcılık değişkenlik gösterebilmektedir.

Parfümü daha kalıcı olması için neler yapabiliriz?

Deri üzerindeki gözeneklerin açık veya kapalı olması kalıcılık yönünden önemli bir faktördür. Gözeneklerin en açık olduğu zaman duştan sonraki zamandır. Bu yüzden duştan hemen sonra tene sıkmak parfümün kalıcılığını arttırır.
Nemlendirici ürünler, parfümün tutunacağı bir doku hazırlar ve parfümün hemen buharlaşmasını engelleyerek kalıcılığı arttırır.
Her tende farklı olan yağ ve tuz oranları farklı sonuçlar doğurabilir. Kokunun yayılımı ve kalıcılığı da bu oranlara göre değişiklik gösterebilir.


Vücudun PH oranı kesinlikle parfümün kalıcılığını ve kokusunu etkileyen faktörlerdendir. Normal bir insanın vücudu 6.8 – 7.4 (pH) arasında alkali değere sahiptir. Özellikle parfümlerin alt notaları o anki vücudunuzun pH oranına göre büyük farklılıklar gösterebilir.
Tenin yağlı veya kuru olması parfümün hem kalıcılığını, hem de kokusunu etkiler. Yağlı bir cildiniz varsa baharatlı, kuru bir cildiniz varsa çiçeksi kokular daha iyi sonuç verecektir.


Vücut sıcaklığı da parfümlerin kokusunu etkiler. Sıcak bir ten kokunun yayılımını arttıracaktır.
Notalar kalıcılıkta büyük rol oynar. Kalıcı ve uzun süre dayanan bir koku için odunsu notalara sahip parfümleri tercih etmek gerekir.
Sıcaklık, ışık ve nemden etkilenen parfümlerin kalıcılığı azalır. Parfümü buzdolabında da saklayarak kalıcılığını ve kullanım ömrünü arttırılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir