Mevsimlere Göre Parfüm Kullanımı

mevsimine göre parfüm seçimi

Doğru parfüm seçimi içerisinde birçok detayı barındırır. Bireyin ten rengine göre, bulunmuş olduğu mekana veya katıldığı etkinliğe göre , giydirilmiş olduğu giysiye hatta geceye ve gündüze göre bile parfüm seçimi farklı olabilmektedir. Ama bunlar içerisinde kuşkusuz en önemlisi mevsime bakılırsa doğru kokuyu seçmektir. Birkaçımız her ne kadar yaz kış aynı kokuyu kullanmayı tercih etse bile doğru olan mevsime nazaran değişiklik yapmaktır. Yaz mevsiminde daha ferah, çiçeksi ve meyvemsi kokuları tercih etmek daha doğrudur. Bu ayda özellikle belirleyici olan unsur ise kişilerin terleme durumlarıdır. Terleme fazla olduğunda vücuttaki asit miktarı da artacağından baharatlı, odunsu daha yoğun kokular özelliğini kaybedecek ve daha kötü bir hal alacaktır. Daha çok okyanus ferahlığını andıran fresh kokular yazları ten ile daha iyi bütünleşecektir.

Mevsime göre parfüm tarzı

Burada belirtmemiz icap eder ki, esmer tenliler aleni tenlilere oranla birazcık daha şanslılar. Esmer ciltlerde yağ oranı açık tenlilere bakılırsa daha fazla olduğundan parfümdeki koku mineralleri daha kolay çözünmekte ve ten ile daha basit bütünleşebilmektedir. Bu durumda esmer tenliler yaz gecelerinde birazcık daha iddialı, egzotik ve şekerli kokuları tercih edebilirler. Fakat aleni tenlilerde cilt yapısı daha kuru olduğu için dolayı çiçeksi ve meyvemsi kokuları tercih etmelidirler, özellikle yasemin, zambak , gül, bergamot ve turunçgil notaları beyaz tenli ciltler ile yaz aylarında en uyumlu notalardır. Kış mevsiminde yazları kullandığımız fresh ve hafif kokuları rafa kaldırıp , daha yoğun ve varlıklı notalar içeren kış kokularını kullanmanın zamanı gelmiştir. Gardrobumuzda kış ayları için iyi mi bir tertip yapıyorsak , parfümümüz için de kışa özel bir seçim yapmak icap eder. Kış aylarında havanın soğuk ve kuru olmasının da etkisiyle koku tenden daha hızlı uçup gitmektedir. Bundan dolayı daha hafifçe kokular yerine duyulara daha fazla hitap eden baharatlı, egzotik ve odunsu kokular tercih etmek doğru olandır. Kullandığınız parfüm ile
Soğuk hissini azaltırken bununla beraber daha esrarlı bir duruş sergiler ve değişiklığımızı yansıtır. Oryantal, odunsu, baharatlı, şekerli kokular kış aylarına en uygun olan kokulardır. Ilkbahar mevsiminde yapacağımız seçim doğallık, canlılık ve tazelikten yana olmalıdır. Bu sebep ile baharın havasına müsait meyve kokularını, enerjinize enerji katacak dinamik kokuları tercih edebilirsiniz. Turunçgil, taze baharat ve çiçeksi kokular ile aromatik notalar ilkbahar için en müsait kokulardır. Kış ayları öncesinde bizi hafif soğuğa alıştırmaya çalışan , bahar yağmurları ve rüzgarlar ile akla gelen sonbahar mevsiminde, makyaj paletlerindeki renk değişiklikleri gibi parfümümüz için de değişiklik vaktidir. Vanilya, misk, karamel, şekerli ve sıcak baharat notaları içeren kokular sonbahar için en doğru seçimler olacaktır. Fakat mevsim ne olursa olsun dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en önemli konu ise parfümün mutlaka temiz tene uygulanmasıdır. Ciltteki tüm gözeneklerin duş sonrası açılmakta ve cilt parfümü en iyi şekilde emmektedir, böylece kokunuz cildinizle daha iyi bütünleşecek ve kalıcı olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir