Met Gala Nedir?

                1948 yılından beri her yıl, Mayıs ayının ilk Pazartesi günü düzenlenen Met Gala New York’ta bulunan Metropolitan Sanat Müzesi’nin Kostüm Enstitüsü’nün ve bahar sergisinin açılışını kutlamak ve müzeye bağış toplamak amacını taşır.

                Hollywood, magazin, müzik ve moda dünyasının önde gelen isimlerinden yüzlerce kişinin konuk olduğu gece ‘Modanın Oscar Gecesi’ olarak anılır. Tüm New York’un kalbi o gece Metropolitan Sanat Müzesinde atar.

                Düzenlenmeye başladığı 1948 yılından beri Met Gala, moda endüstrisinin en meşhur kırmızı halı etkinliği olarak da biliniyor. 1995 yılından beri bu ihtişamlı galanın başkanlığını Vogue dergisinin baş editörü Anna Wintour yapıyor. Önceden belirlenen isimler, her yıl gala için Anna Wintour’a eşbaşkanlık ediyorlar. 2022 yılının eş başkanları; Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King ve Lin-Manuel Miranda idi.

                Met Gala için her yıl bir tema belirlenir. Katılan herkes bu temaya uygun, dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından ortaya çıkarılmış kıyafetler taşır. 2022 Met Gala teması ‘Amerika’da: Bir Moda Antolojisi’ (In America: An Anthology of Fashion) olarak duyuruldu. Ayrıca Met Gala davetiyelerinin altında küçük bir de dress code bulunur. Bu yıl, davetiyelerde yazan dress code; ‘Gilded Glamour’ yani ‘Yaldızlı Cazibe’ idi.

                Bu tema, Amerikan tarihinde 1870-1900 yılları arasındaki Gilded Age’e gönderme yapar. ‘Gilded Glamour’ ifadesi ‘Gilded Age’ (Yaldızlı Çağ)’ın modaya uyarlanmış halidir.

                İlk olarak yazar Mark Twain’in 1873 tarihli ‘Yaldızlı Çağ: Günümüzün Masalı’ adlı romanında geçen, Yaldızlı Çağ 19. Yüzyılın sonlarından 1900’lerin başına kadar olan dönem için kullanılır. Yaldızlı Çağ, özellikle Kuzey ve Batı’da hızlı bir ekonomik büyüme dönemiydi. Özellikle vasıflı işçiler olmak üzere maaşlar Avrupa’dan çok daha yüksek olduğu için, o dönem ABD milyonlarca Avrupalının ​​göçmen akınına uğramaktaydı. Sanayileşmenin hızla genişlemesi, 1860 ile 1890 yılları arasında gelir artışına yol açtı. Endüstriyel işçi başına yıllık ortalama maaş, 1880’e 1890 yılında %48’lik bir artış gösterdi. Bununla birlikte Yaldızlı Çağ, özellikle yoksul Avrupa ülkelerinden milyonlarca göçmenin ABD’ye göç ettiği ve yüksek servet yoğunluğundan daha görünür ve tartışmalı olduğu için, aynı zamanda bir yoksulluk ve eşitsizlik dönemiydi.

                Yaldızlı Çağ, ışıltılı yanıyla birlikte, gelir eşitsizliğinin artması ve toplumsal huzursuzluğun büyümesini hatırlatır. 2022 Met Gala, katılımcılarından Yaldızlı Çağ temasıyla New York’un ihtişamıyla birlikte eşitsizliğini somutlaştırmasını istemiş olabilir.

Met Gala 2022’de Dikkat Çeken Bazı Kıyafetler

                Sarah Jessica Parker bu sene Met Gala’da Beyaz Saray’daki ilk Siyahi kadın moda tasarımcısı olarak tarih yazan Elizabeth Hobbs Keckley’e adeta saygı duruşunda bulundu.

                1860 yılında Virginia’dan DC’ye taşınan eski bir köle olan Keckley, First Lady Mary Todd Lincoln’ün resmi terzisi oldu. Ayrıca Washington’un sosyetelerinin çoğunu giydirdi.

                Parker’ın bu tasarımı seçme nedeni, dönemin abartılı oranları ile o dönemde Amerika’daki eşitsizlik arasındaki ikiliğe dikkat çekmek.

                Parker’a ve Rogers’a ilham olan elbise 1860 yılında Elizabeth Keckley tarafından tasarlanan, pötikareli ekose kumaştan yapılan ve bir pelerinle tamamlanmış bu elbisedir.

Elizabeth Keckley tarafından tasarlanan 1860 yılına ait elbise.

                Kim Kardashian bu sene, Marilyn Monroe’nun 1962’de Başkan John F. Kennedy’nin doğum günü bağış toplama etkinliğinde giydiği 2500 tane elle dikilmiş kristalden oluşan elbiseyi taşıdı.

                Orijinal elbiseyi giyebilmek adına tam 7 kilo veren Kim Kardashian elbiseyi kırmızı halıda sadece birkaç dakika üzerinde taşıdı. Sabahlıkla otelinden ayrılan Kardashian Met Gala’nın özel olarak düzenlenen merdivenlerinin yanındaki küçük soyunma odasında giyindi.

                Bu elbise Monroe’nun üç aydan kısa bir süre sonra ölümünden önceki son halka açık görünümlerinden biriydi. Elbisenin kırılgan hassaslığı ve bu tarihi önemi göz önüne alındığında birkaç dakikadan fazla giymek göze alınamazdı.

                Blake Lively bu sene galaya çarpıcı bir şekilde dönüşen ve parıldayan bir elbiseyle katıldı. Elbise New York şehri mimarisinden ilham alan özel bir Versace tasarımı.

                Elbise New York’un birçok klasik, ikonik binasına bir saygı duruşu niteliğinde. Eskitilmiş bakır tonundaki uzun etek, Özgürlük Anıtı’na gönderme yapıyor.

                Alicia Keys de tıpkı Blake Lively gibi New York’un ihtişamlı yapılarına saygı duruşunda bulunuyor. Şehrin silüetini betimleyen yapay elmaslarla donatılmış Ralph Lauren tasarımı pelerini ve ışıltılı elbisesi bunun kanıtı.

                1995 yılından beri Met Gala’ya başkanlık eden Anna Wintour ise tüylerle süslenmiş bir pelerin ve renkli boncuklardan oluşan yere kadar uzanan elbisenin üstüne taktığı ışıltılı tacıyla bu geceye kimin hüküm sürdüğü hakkında akıllarda soru işareti bırakmayacak bir tasarımla kırmızı halıda kendini gösterdi.

Met Gala kırmızı halısının Yaldızlı Cazibe görünüşleri

Jared Leto
Billie Eilish
Hailey Bieber
Gigi Hadid
Austin Butler – Priscilla Presley
Bella Hadid
Anitta
Emma Stone
Anderson Paak
Joe Jonas – Sophie Turner
Cardi B
Rege Jean
Phoebe Dynevor
Olivia Rodrigo
Bad Bunny
Katy Perry
Sabrina Carpenter
Shawn Mendes
Vanessa Hudgens

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir