Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

dogal_yontemlerle_sac_bakimi_nasil_yapilir

Saçlarınız için kullandığınız saç bakım kremleri, saç boyaları, maskeler doğal olmayan yani kimyasal maddeler barındırdığından dolayı saç sağlığınızı ve sizin sağlığınızı önemli derecede etkileyebilir. Kadınların saçları ayda ortalama 2,2.5 cm uzar, bu uzunluğu değiştirmek sizin elinizdedir.

Yaz tatillerinde güneş ışıkları ve deniz suyu saçlarınızı olumsuz etkileyip onları güçsüz ve kırılgan bir hal almasına neden olur. Kış aylarında ise soğuk havanın etkisiyle yıpranıp güçsüzleşen saçlar, her zaman sizden doğal yöntemlerle saç bakımı yapmanızı beklemektedir.

Doğal Yöntemlerle Saç Bakım Maskeleri Nelerdir?

Saç bakımınız için saç bakım merkezlerine gitmek maddi olarak biraz cebinizi zorlayacaktır. Alacağınız hazır ürünlerin de saç bakım merkezlerinden bir farkı yok denecek kadar azdır. Bunun yanında evde hazırlayacağımız saç bakım kürleri, saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda saçlarınızın sağlığını korumasına da etkili olacaktır.  Ayrıca maddi ölçüde cebinize de hiç yüklenmeyecektir. Doğada bulunan hiçbir şey size ve saçlarınıza zarar vermez. Bu yüzden bakım yaparken oldukça dikkatli olmalı ve mümkün mertebe doğal ürünler kullanılmalıdır.

  1. Zeytinyağı Saç Maskesi

Zeytinyağının beslenme, bakım ve nem tutma gibi faydalarını mevcuttur. Saç bakımında da önemli bir yeri olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Ortalama yarım su bardağı zeytinyağını yumurtanın sarısıyla karıştırın ve oluşan maskeyi saçınıza sürün en az 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak için 2-2.5 saat beklemenizde fayda olacaktır.

  • Ballı Saç Maskesi:

Balın cilt pürüzleri, sivilceler gibi cilt sorunlarında faydaları saymakla bitmez. Şimdi ise belki de bilmediğiniz etkisini sizlere aktaracağız. Yarım tatlı kaşığı balı, 3 su bardağı sıcak suya koyup eriyene kadar karıştırdıktan sonra saçlarınızın dibine değdirmeden saçlarınızı kurulayın. Bu saçlarınıza parlaklık verecektir.

  • Lavantalı Saç Maskesi:

Günümüzde kadın erkek herkesin sorunu olan saç dökülmelerini önlemek için de kullanılan bu maske yaklaşık 50 gram lavanta ve 4 su bardağı kaynamış su ile hazırlanıyor. 4 su bardağı kaynamış suyun içinde lavantayı demledikten sonra suyun biraz ılımasını bekleyin ve lavantalı su ile saçlarınızı yıkayın. Yarım saat sonra da saçlarınızı normal su ile durulayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir