Alkol Kokusu Giderme Yöntemleri

Alkol Kokusu Giderme Yöntemleri

Alkol, şeker ve nişasta içeren bitkilerin mayalanmasıyla elde edilir. Karbon atomuna doğrudan OH grubunun bağlı olduğu organik bileşiklere verilen isimdir. Çok fazla içilen alkol ağız kokusuna neden olur. Bir topluma ya da arkadaş ortamına girdiğinizde, nefesinizin kokusu çevrenizdeki kişileri de rahatsız eder. Alkol kokusu giderme yöntemlerini kullanarak, bu kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

İçerken Bir Şeyler Yiyebilirsiniz

Alkolü tek başına tüketmeyin. Alkolü tüketirken, yanında yemekler yiyebilirsiniz. Yiyeceğiniz yemekler alkolün kokusunu azaltacağı gibi, birazını da emecektir. Tükürük üretimi de artacağı için susuzluk da giderilmiş olacaktır. Arkadaş ortamında birlikte içecekseniz, alkolün yanında fıstık, fındık, cips ve mısır gibi çerezler alın. Böylece hem kusmaz, hem de ağız kokusunu önlemiş olursunuz. Bir başka deyişle, diğer arkadaşlarınızın gözünde eli açık gözükürsünüz.

Aromatik Yiyecekler Tüketin

Alkol alırken yanında aromatik yiyecekler tüketin. Bunlar soğan, sarımsak, salata, sarımsaklı ekmek, meyveli tatlılar ve baharatlı yiyecekler olabilir. Örneğin, et yemeği ya da sandviç yerken yanında mutlaka salatalık ya da soğan isteyin. Soğan ya da sarımsağı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Alkol kokusunu giderip, bir yere gidecekseniz bu yöntemi denemeyin. Soğan ve sarımsak keskin bir kokuya sahiptir. Soğan ya da sarımsak kokusu da alkol kokusu kadar, çevrenizdeki kişileri rahatsız eder.

Sakız Çiğneyin

Sakızlar alkol kokusunu gidereceği gibi, tükürük de salgılar. Ekşi sakızlar sizi rahatsız edebilir ancak çiğnedikçe bu ekşilik geçer. Meyveli, ekşi, naneli vb. kokular nefesinizi temizler ve alkol kokusu ortadan kaldırır.

Kahve İçin

Kahve içerken yudum yudum su da için. Su içmek, kaybettiğiniz suyu size kazandırır ve tükürük üretimini arttırır. Kahvenin güçlü kokusu ve su ile birlikte alkol kokusunu azaltabilirsiniz. Alkol aldığınız gece ya da sabahı mutlaka kahve için. Kahvenin uyarıcı, yatıştırıcı ve enerji arttırıcı özelliği vardır. Böylece çok fazla sarhoş olmazsınız.

Dişlerinizi Fırçalayın Ve Gargara Yapın

Sadece alkol kokusu için değil, sağlık açısından ağız hijyeninize önem verin. Naneli ya da mentollü diş macunu kullanarak dişlerinizi 2-3 dakika fırçalayın. Kokulu gargaralar kullanarak ağızınızın içini temizleyin. Diş fırçalayarak ve gargara yaparak, ağız içinde bulunan alkol ve yemek kalıntılarını temizlemiş olursunuz. Bir nebze de olsa alkol kokusunu önleyebilirsiniz.

Banyo Yapın

Alkol almak ağız kokusu yapabileceği gibi vücutta kötü kokuya da yol açar. Alkol aldığınız gece ya da sabahı mutlaka banyo yapın. Kokulu sabun, duş jeli ve bakım kremleri alkol kokusunu ortadan kaldırır.

Çok Fazla Alkol İçmeyin

Arkadaş ortamında, doğum günü, sevgililer günü, maç ya da film izlerken çok fazla alkol içmeyin. Ne olursa olsun, en fazla 2-3 kadeh alkol tüketmeye özen gösterin. Aşırı alkol tüketmek ağız kokusunun dışında, sarhoş yapacağı gibi çeşitli sağlık sorunlarına da neden olur.

Karışık Alkol Tüketmeyin

Her içkinin kendisine özgü bir kokusu vardır. Kokular size hoş ve tatlı gelebilir. Örneğin, votka ile birayı karıştırmayın. Her ikisinin kokusu farklıdır. Karıştırıp içeceğiniz içki, daha kötü ağız kokusuna neden olabilir. Sürekli içtiğiniz içkiler dışında başka içki içmeyin. Sadece bir türlü kokuya sahip içki içerseniz, ağız kokusunu daha kolay azaltabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir